tr?id=387315316806025&ev=PageView&noscript=1

Do czego w salonie fryzjerskim potrzebna jest brzytwa?

2023-04-28
brzytwa

W ostatnim czasie na rynku pojawiło się wiele nowych salonów fryzjerskich korzystających z tradycyjnych narzędzi do strzyżenia i stylizacji włosów. Należą do nich m.in. brzytwy. Akcesoria znane z kosmetyczek naszych ojców i dziadków przeżywają prawdziwy renesans popularności. Do czego są wykorzystywane przez fryzjerów? Zapraszamy do lektury dalszej części naszego artykułu.

Rodzaje brzytew wykorzystywanych przez fryzjerów

Brzytwa fryzjerska to narzędzie składające się z dwóch podstawowych elementów – rękojeści oraz osadzonego na niej ostrza. W zależności od typu brzytwy są wykonywane z różnych materiałów. W przypadku rączek może być to tworzywo sztuczne, drewno lub metal. Jeśli chodzi o ostrza, to te zwykle produkowane są ze stali – nierdzewnej lub węglowej. Ta druga charakteryzuje się zdecydowanie większą ostrością. Niestety jest przy tym kruchsza i bardziej podatna na korozję. Dlatego też większość salonów korzysta z brzytew wyposażonych w ostrze nierdzewne.

Wśród profesjonalistów dominują brzytwy z wymiennym ostrzem, czyli tzw. szawetki. Obecnie trudno jest znaleźć salon korzystający z narzędzi kutych. Wynika to głównie z wygody ich stosowania. Modele na żyletki nie wymagają ostrzenia i sterylizacji. Po stępieniu ostrza wystarczy je wymienić. Standardowo pasują do nich połówki tradycyjnych żyletek. Brzytwy fryzjerskie z wymiennym ostrzem są także prostsze w obsłudze, co z pewnością stanowi ważną kwestię w przypadku fryzjerów o mniejszym doświadczeniu.

Podczas jakich zabiegów fryzjerzy korzystają z brzytew

Brzytwy to narzędzia używane przede wszystkim do strzyżenia i stylizacji zarostu. Dlatego zdecydowanie częściej spotkasz je u profesjonalnego barbera niż w salonie specjalizującym się w stylizacji damskich fryzur. Najprostsze modele z wypukłym czołem (końcówką ostrza) służą do podgalania i golenia „na zero”. Często stosowane są też do tworzenia ostrych linii i krawędzi wokół twarzy i dekoltu. Jest to szczególnie ważne w przypadku męskich fryzur, ponieważ pomaga określić kształt cięcia. Ostrzejsze brzytwy hiszpańskie i francuskie (z wklęsłym i ściśniętym czołem) są idealne do modelowania konturów zarostu. Barberzy korzystają z nich również w czasie wycinania wzorów oraz nadawania wybranego kształtu brodzie lub wąsom.